Firmaaftaler

Vi arbejder løbende på at få knyttet firmaaftaler til dit medlemskab i Danske skønlitterære Forfattere.
Husk at medbringe dit medlemskort, da du ofte skal fremvise det de steder, vi har lavet en aftale med!

BRØG Litteraturbar
Fiolstræde 7, København K

10 % på drikkevarer mod forevisning af medlemskort.

 



Carl Henning Pedersen & Else Alfelts Museum
Birk Centerpark 1, Herning

Rabat på entréen ved fremvisning af medlemskortet. 60 kr. mod normalprisen 75 kr.


 

 

Co'libri bogbinderi
v/ Malene Lerager
Klosterstræde 16, kld. 1157 Kbh. K

10 % på notesbøger, notesbog-omslag og andre indbindinger.
Hør desuden mere om Co´libris bogklub.


 

 

Europcar
Du kan få 5% rabat på deres erhvervspriser i både Danmark og udlandet. For at få rabatten skal du oprette en personlig konto på Tlf: 3355 9922 og sige, at du er medlem af DsF.

Forfatter-aftalenummeret, som skal oplyses, er 10000060.



Cinemateket
Gothersgade 55, København K

Køb et årskort til 220 kr. (rabat 50 kr.)
Kig på www.cinemateket.dk for at se alle medlemsfordele.
Opret firmamedlemskab
Rabatkode: DS3287


 

 

 

Det Kgl. Bibliotek, Den sorte Diamant
Søren Kierkegaards Plads 1, København K

Rabat på internationale forfatterforedrag billet 75 kr.  (normalpris 125 kr.). For at bestille en billet med rabat skal du skrive til Niels Jørgensen på mail  niej@kb.dk

Kalender  for oktober:

Onsdag d. 2. oktober kl. 20.30 : Brevskrivningskoncert, læsesal Nord

Onsdag d. 23. oktober kl. 19: Artist talk, Ursula Andkjær Olsen & Sophia Kalkau, Blixen

Onsdag d. 28. oktober kl. 20: Europa på forsiden, Rune Lykkeberg og Bo Lidegaard, Dronningesalen



Kulturmonitor
Få rabat på webmagasinet
Månedsabonnement: 186,25 kr. (rabat 187,50 kr.)
Halvårsabonnement: 998,75 kr. (rabat 1000 kr.)
Årsabonnement:1686,25 kr. (rabat 1437,50 kr.)
Meld dig ind via dette link: https://www.kulturmonitor.dk/dsf/



Louisiana Literature 2019
Gratis adgang ved fremvisning af medlemskortet.


Løves Bogcafé
Nørregade 32, Aarhus C

Medlemmer får 5% i rabat i cafeen og ved bogkøb.

 


Møllegades Boghandel
Møllegade 8A, København N

Medlemmer får 10% i rabat rabat ved bogkøb



Nemprogrammering
Få 25 % rabat på deres IT-kurser, som du kan orientere dig i på www.nemprogrammering.dk

Ønsker du rabat på et kursus skal du skrive til projekt@skoenlit.dk og få udleveret en rabatkode. Bemærk at der kan gå op til en uge, før du får koden tilsendt


Tratttoria Sud
Frederiksborggade 27, Købenavn K

Ved fremvisning af medlemskort får du et gratis glas mousserende vin når du spiser på restauranten.
OBS: Gælder fra 1/10-2019



Biografen Vester Vov Vov
Absalonsgade 5, København V

Når du køber en billet får du - og din ledsager - ved fremvisning af dit medlemskort en gratis kop kaffe med til filmen.
Desuden kan du gratis låne Vester Vov Vovs café til din bogreception (drikkevarer skal købes i baren).
Kontakt og nærmere info: Chresten Forsom 20126121 / chresten@vestervovvov.dk


Aalborg Teater
Jernbanegade 11, Aalborg

50 kr. i rabat på billet.
OBS: tilbuddet gælder kun teatrets egenproduktioner, ikke gæstespil, børneforestillinger o.lign.


 

Kontraktanbefalinger

Kommer snart!

Honoraranbefalinger

Kommer snart

Intern medlemsliste

A


Anders Abildgaard


Peter Adolphsen
50 52 85 80
peteradolphsen@gmail.com


Vita Andersen
- kontakt sekretariatet for oplysninger


Hans Hedegaard Andersen
http://hanshedegaardandersen.dk


Kasper Anthoni
Skelagervej 149, 2. tv.
9000 Aalborg
53 56 52 53
info@kasperanthoni.dk


Anastassia Arnold
Grønnevej 55, 3.tv.
2830 Virum
61 28 43 16
anastassiaarnold@yahoo.dk


B


Niels Barfoed
Nyhavn 53
1051 København K
33 11 72 12
22 91 01 72
niels@barfoed.org


Hanne Richardt Beck
Thorvaldsensvej 29, st. tv.,
1871 Frederiksberg C
36 46 35 37
26 13 65 37
hrb@post.tele.dk


Nina Belling
Ole Borchs Vej 55B
2500 Valby
36 17 05 94
nina.belling@]gmail.com


Jamal Bendahman
jamalebendahman@gmail.com


Sissel Bergfjord
www,sisselbergfjord.dk
Nørre Farimagsgade 72, 4.th
1364 København K
41 26 63 64
sisselbergfjord@yahoo.dk


Ditte Birkemose


Lone Bjelke
Stormgade 14A, 1. tv.
1470 København K
26 82 16 03
lonebjelke@gmail.com


Viggo Bjerring
viggobjerring@gmail.com


Kristen Bjørnkjær
Kronprinsessegade 58A
1306 København K
33 93 38 80
30 26 82 80
krbj@rosengade.net


Morten Blok
Istedgade 15, 5.th.
1650 København V
22 44 41 92
blok@youmail.dk


Ester Bock
- Kontakt sekretariatet for oplysninger


Anders Bodelsen
39 64 43 93


Kaspar Bonnén

_________________________

Anne-Louise Bosmans


Eva Botofte
21207872
eva@botofte.com


Morten Brask
www.mortenbrask.com
Koldinggade 12, 1.tv.
2100 København Ø
26 79 03 93
morten@mortenbrask.com


Gitte Broeng
www.gittebroeng.dk
Parmagade 44, 4. Mf
2300 København S
gitte.broeng@hotmail.com


Christian Bundegaard
christian.bundegaard@gmail.com


C

Morten Chemnitz


Robert Zola Christensen
robert@rcz.dk


Steen Bach Christensen
Tlf. 26 20 55 38
steenbachchristensen@hotmail.com


D

Ole Dalgaard
www.oscar-k.dk
oscar-k@mail-online.dk


Louise Juhl Dalsgaard
louisejuhldalsgaard@gmail.com 


Leif Davidsen
23 31 16 32
leif.davidsen@privat.dk


Adda Djørup
addadjorup@icloud.com


Jette Drewsen
40 47 94 46
jettedrewsen@mail.dk


Liv Nimand Duvå


E


Jens-Martin Eriksen
jensmartineriksen@hotmail.com


F


Karen Fastrup
karenfastrup.dk
Nordre Fasanvej 72, 4.tv
2000 Frederiksberg
karenfastrup@gmail.com


Søren R. Fauth
tyssf@cc.au.dk


Birgit Filskov
Rolighedsvej 10
V. Åby, 5600 Faaborg
birgitfilskov@get2net.dk


Elisabeth Flensted-Jensen


Peter H. Fogtdal
33 11 44 10
fogtdal@gmail.com


Chresten Forsom
Poppelgade 8, 2200 København N
20 12 61 21
chrestenforsom@mac.com


Kristian Bang Foss


Lars Frost

G


Mette Garfield


Ulrikka S. Gernes
Rolfsvej 10, 3. tv
2000 Frederiksberg
ulrikka@gernes.dk
33 93 91 90
22 17 73 07


Rolf Gjedsted
rolfgjedsted@live.dk


Lars Bedsted Gommesen
www.larsbedstedgommesen.dk
Lokevej 18
6840 Oksbøll
larsbedstedgommesen@mail.dk

26 27 04 68


Ida Monrad Graunbøl
Amagerbrogade 265, 2.th.
2300 København S
igraunboel@gmail.com


Ulrik Gräs
ulrikgras.torskind@gmail.com
75 88 34 06


Vibeke Grønfeldt
groenfeldt@hotmail.com
86 59 06 83


Torben Guldberg
torbenguldberg.dk
Baldersgade 48, 2.th.
2200 København N


H


Bent Haller
97 92 65 27


Kirsten Hammann


Lotte Hammer
Bakkegade 1 B
3300 Frederiksværk
lottehammerjakobsen@gmail.com
47 72 05 03


Søren Hammer
Bakkegade 1 B, 1.
3300 Frederiksværk
mailmedmig@gmail.com
47 72 02 93


Bo hr. Hansen
Grønnevej 190
2830 Virum
bo.hr.hansen@gmail.com


Lotte Kirkeby Hansen


Christian Haun
Udsigten 30
8220 Brabrand
christianhaun@yahoo.dk
32 12 19 46


Helle Helle
hellehelles@icloud.com


Vibeke Henningsen
Artillerivej 46, 3.th.,
2300 København S
mail@vibekehenningsen.dk
28 71 06 72


Kamilla Hega Holst


Inge Lise Hornemann
Klerkevej 3
4300 Holbæk
il.hornemann@hotmail.com
23 88 56 36


Peter Hugge


Lars Husum
www.larshusum.dk
Njalsgade 26A, 1.tv.
2300 København V
larshusum@gmail.com
22 41 69 36


Ole Hyltoft
www.ole-hyltoft.dk
Helenevangen 12
3220 Tisvilde
ole.hyltoft@mail.dk
48 70 70 49


Peter Høeg
Kontakt sekretariatet for oplysninger


Tine Høeg


 

I


Charlotte Inuk
inukdetblaa@hotmail.com
20 70 06 16


Eva Iversen
Olfert Fischersgade 44, lej. 5
1311 København K
Eva_Iversen@live.dk
6086 3892


 J


Siri Ranva Hjelm Jacobsen


Carsten Jensen
www.videdruknede.dk
dencarstenjensen@aim.com
21 76 68 84


Jens Peter Kaj Jensen


Kristian Ditlev Jensen
www.kristianditlev.com
mail@kristianditlev.com
30237953


Peder Frederik Jensen
pederjensen@gmail.com


Thøger Jensen
tjens@mail.dk
23 98 26 51


Bo Green Jensen
Snekkersten Stationsvej 23
3070 Snekkersten
bgj@weekendavisen.dk
26 71 24 15


Ida Jessen
Løngangsstræde 24, 2.
1468 København K
idajessen@yahoo.dk
51 26 29 84


Claes Johansen
claesjohansen123@hotmail.com


Lars Johansson
www.larsjohansson.info
Svanholmsvej 18, 1. tv.
1905 Frederiksberg C
lars.johansson@oncable.dk
23 71 72 94


Rolf Sparre Johansson


Jesper Lützhøft


Joachim Lykke


Lone Diana Jørgensen
Kontakt sekretariatet for oplysninger


K


Mette Kappel
Puggaardsgade 15, 3.tv.
1573 København V
kappel@mkskriv.dk
33 15 18 53


Jette Kjærboe
Tlf. 32 58 06 05


Frank Kjørup
Vesterbrogade 118B, 3. tv.
1620 København V


Erik Kock
http://erikkock.dk/
Østervangsvej 45
Øby, 8830 Tjele
erikkock@gmail.com
21 66 54 42


Dennis Gade Kofod
dennisgadekofod.dk/
Lille Madsegade 39
3700 Rønne
dgk@dennisgadekofod.dk


Thomas Korsgaard
tkorsgaard@icloud.com


Lis Vibeke Kristensen
www.lisvibeke.com
Södra Promenaden 25B
211 38 Malmö, Sverige
lisvibeke@gmail.com
Fra Sverige: Tlf. 07 60 272 353
Fra Danmark: Tlf. 46 760 272 353


Thomas Krogsbøl
tkrogsboel@gmail.com


Sten Kaalø
Bovlund Præstegård
Bovlund Bjergvej 23
6535 Branderup


 

L


Benjamin Lamberth


Maja Lee Langvad
info@leelangvad.dk

leelangvad.dk


Kevin Hasselstrøm Larsen
www.kevinhlarsen.dk

kevlars31@gmail.com


Marianne Larsen
Worsåesvej 20, 2.tv.
1972 Frederiksberg C
mariannes@gmail.com
35 37 61 12
24 62 42 91


Michael Larsen
michaellarsen@besked.com


Cæcilie Lassen
www.caecilielassen.dk
leguanen.lassen@gmail.com
41 29 17 72


Peter Laugesen
laugesen@paradis.dk
86 26 05 45


Hans Chr. Fogtmann Lauridsen
Skibbroen 11
6270 Tønder
74 72 05 89


Lotte Linck
28 75 85 90


Annette Lindegaard
anette.lindegaard@post.tele.dk
28 75 85 90


Birgitte Livbjerg
birgitte.livbjerg@icloud.dk


Pablo Llambías
Strandboulevarden 8, 4.
2100 København Ø
pablollambias@hotmail.com
27 29 11 85


Maja Lucas
Hobrogade 2, 2. th,
2100 København Ø
ikkealligevel@gmail.com
29 72 10 61


Jesper Lützhøft
jesper@finkultur.dk

www.finkultur.dk
Østerbrogade 152
22100 København Ø
227 327 90


Klaus Lynggaard
ubu232@gmail.com
Tlf. 29 46 58 10


Niels Lyngsø
www.nielslyngsoe.dk
nielslyngsoe@mail.dk
26 23 84 17


Line-Maria Lång
linemaria@gmail.com


M


Svend Åge Madsen
Vestre Strand Allé 154B
8240 Risskov

sa.madsen@webspeed.dk
86 17 64 69


Jesper Marcussen


Anne Lise Marstrand-Jørgensen
almarstrand-jorgensen.blogspot.com
almarstrand@yahoo.dk
33 13 07 15


Jakob Melander
Tibirkegade 16, 3.tv.

2200 København N
jsmelander@gmail.com
27510158


Kira Dreyer Messell
kira.messell.org 


Lone Mikkelsen
www.mikkelsenforfatter.dk
Kirkevænget 68 st.th.
2500 Valby
lone_mikkelsen@hotmail.com
27 29 32 67


Henning Mortensen
Svinballevej 42
8350 Sondrup
henningmortensen@mail.dk
86 55 05 16


Peter Mouritzen
www.petermouritzen.dk
Korsgade 16
9760 Vrå
mou@mail.tele.dk
98 98 21 44


Mette Moestrup

_________________________________

Pia Møller


N


Erwin Neutzsky-Wulff
www.enw.dk
Kontakt sekretariatet for oplysninger


Peter Nielsen
pean@mail.dk
86 91 17 42


Kaspar Colling Nielsen


Peter Legård Nielsen
janus_peter@yahoo.dk
35 39 73 39


Laus Strandby Nielsen
Østerbrogade 83
5600 Faaborg
laus.strandby@yahoo.dk
28 26 21 00


Bent Vinn Nielsen
Østerbrogade 16
4800 Nykøbing F
bentvinnnielsen@live.dk


Lise Nørgaard
Kontakt sekretariatet for oplysninger


O


Peter H. Olesen
peterh.olesen@gmail.com


 

P


Archana Painuly
apainuly@gmail.com


Asger Pedersen
Ødalen 8
8800 Viborg
86 67 58 02


Sidsel Falsig Pedersen
s.falsig@gmail.com
www.sidselfalsigpedersen.dk


Tove Pilgaard
Gørrismarkvej 54
6270 Tønder
74 72 21 12


Dy Plambeck
dyplambeck@gmail.com


Peter Poulsen
Skovgade 7
3740 Svaneke, Bornholm
vibeke.eskesen@mail.dk
56 49 60 38
30 13 45 18


 

R


Bodil Randers
bodilranders@pc.dk
Øster Søgade 8 st.
1357 København K
33 14 06 06


Rune Kjær Rasmussen


Anne-Mette Riis Rasmussen
Gunløgsgade 2, 4.th.
2300 København S
riisras@brygge.dk
32 57 65 53
25 37 03 49


Gorm Rasmussen
Lusmosevej 14
Tostenæs, 4792 Askeby
kovejen45@post.tele.dk
54 94 44 24


Gorm Henrik Rasmussen
Hollændervej 12, 4.th.,
1855 Frederiksberg C
gormhenrikrasmussen@gmail.com
31 95 52 43


Laila Ingrid Rasmussen
www.lailaingridrasmussen.dk
Burmeistersgade 10, 2. sal
1429 København K
post@lailaingridrasmussen.dk
32 54 20 29
20 41 75 08


Nina Rasmussen
www.ninaoghjalte.dk
nina@ninaoghjalte.dk


Olga Ravn


Kirstine Reffstrup


Vagn Remme


Bjarne Reuter
Kontakt sekretariatet for oplysninger


Anne-Cathrine Riebnitzsky
ac_riebnitzsky@hotmail.com


Laura Ringo


Sara Roepstorff


Peter Rønnov-Jessen
www.ronnov-jessen.com
Jacob Bulls Allé 96A
2860 Søborg
peter@ronnov-jessen.com
39 66 92 32


S


Ina Merete Schmidt
inamerete@yahoo.dk


Aase Schmidt
Smallegade 36, 3.th
2000 Frederiksberg
aase2407@gmail.com
38 33 43 03
22 76 85 55


Nils Schou
nilsschou.dk
Bådsmandsstræde 12, 3.th.
1407 København K


Martin Glaz Serup


Lone B. Skovgaard
København K
mail@lonebskovgaard.dk
22 33 96 77


Ditte Steensballe
dittesteensballe@gmail.com
26 15 92 17


Bodil Steensen-Leth
bodilsl@mail.dk


Jesper Sternberg
www.sternbergs.dk
sternberg@sternbergs.dk
81 92 90 10


Nicolaj Stochholm
krystalbalkon@yahoo.dk


Kristina Stoltz
www.kristinastoltz.dk
khstoltz@gmail.com
61 78 19 75


Charlotte Strandgaard
cstrandg@gmail.com
32 59 59 61


Lene Stæhr


Hanne Marie Svendsen
A.F. Kriegers Vej 5A
2100 København Ø
hannemariesvendsen@mail.dk


Mette Sø
bogmatros@gmail.com
28 71 28 50


Morten Søndergaard


T


Philip Tafdrup
www.philiptafdrup.dk


Pia Tafdrup
www.tafdrup.com
Rosenvængets Sideallé 3, 2.th,
2100 København Ø
tafdrup@post6.tele.dk
35 43 27 88
26 13 27 88


Janne Teller
www.janneteller.dk
Sophie Brahesgade 1C
3000 Helsingør
jt@janneteller.dk
31 13 53 60


Jan Thielke
www.janthielke.dk
Hindegade 3,3th,
1303 København K
thielke@paradis.dk
44 44 11 28


Søren Ulrik Thomsen
Bartholinsgade 15, 4.tv.
1356 København K
s.u.thomsen@hotmail.com
33 91 00 38


Kirsten Thorup
thorup.kirsten@gmail.com
35 35 01 14


Hjalte Tin
www.ninaoghjalte.dk
hjalte@ninaoghjalte.dk


Britt Tippins
www.britttippins.com
brittwords@gmail.com
53 38 88 64


Merete Torp
Kontakt sekretariatet for oplysninger


Amalie Laulund Trudsø


V

Anne Vad
Halvtolv 23, 1.mf.

1436 København K
anne.vad@hotmail.com
3011 1838


Erik Valeur
erikvaleur@mail.dk
21 46 80 66


Hanne Højgaard Viemose


W

Gordon Walmsley
Victor Bendix Gade 4, 2.th.
2100 København Ø
gosewa@yahoo.com
39 27 31 51


Bodil Wamberg
bodille@kabelmail.dk


Niels Birger Wamberg
Kontakt sekretariatet for oplysninger


Dorrit Willumsen
dorritw@dukamail.dk


Lars-Emil Woetmann


Peter-Clement Woetmann


 

Å


Kim Fupz Aakeson
mail@fupz.net

26 25 76 10

Nyttige links